Co znajdziemy w sklepie z dewocjonaliami?


Większość z nas nie odwiedza zbyt często sklepów, które zajmują się sprzedażą dewocjonaliów. Często nawet nie mamy żadnej wiedzy na temat funkcjonowania takich sklepów w naszym najbliższym otoczeniu. Dewocjonalia i rękodzieło z Ziemi Świętej. Wynika to z mylnego przekonania, że asortyment takich sklepów jest wykorzystywany wyłącznie przez osoby duchowne. Wchodząc jednak do takiego sklepu, możemy zostać zaskoczeni szerokością asortymentu.
Jaka jest definicja dewocjonaliów? W dużym skrócie można napisać, że dewocjonalia są to drobne przedmioty związane z kultem religijnym. Do tego zestawu możemy zaliczyć między innymi różańce, medaliki, obrazy, czy też pamiątki z Ziemi Świętej. Jednak jest to tylko część asortymentu, który możemy znaleźć w takim sklepie. Zazwyczaj znajdziemy tam również prasę i literaturę o tematyce religijnej czy kartki okolicznościowe. Przed Bożym Narodzeniem każdy sklep z dewocjonaliami sprzedaje opłatek oraz świece wspierające akcję charytatywną organizowaną przez Caritas. Warto więc odwiedzać takie sklepy choćby po to, żeby wspierać osoby potrzebujące.

Podsumowując, wokół funkcjonowania sklepów zajmujących się sprzedażą dewocjonaliów narosło wiele mitów. Jednak wizyta w takim sklepie może nas pozytywnie zaskoczyć.